Gençlik, Geleneği Devralıyor..

DİRENÇ – ÇAĞDAŞ MÜHENDİSLER ÇAĞRISIDIR

Sayın Meslektaşlarımız,

Günlerdir süren mail ve SMS iletilerinden rahatsız olduğunuz için şu ana kadar sessizliğimizi korusak da EMO Ankara Şubesi 26. Dönem Genel Kurulu’na sayılı günler kala kim olduğumuzu ve çalışmalarımız hakkında bir dizi bilgilendirme yapma gereğini hissettik. Gelen mail ve SMS’lerden anlamaktayız ki bu dönemde de 25. Dönemde olduğu gibi, EMO Ankara Şubesi seçimlerine 3 grup katılmaktadır.

Bir tarafta yıllardır Oda’nın kapısından bile geçmemiş, hakim olduğu kurumlarda EMO üyesi olmayı yasaklamış, seçime yıllardır katılmayan, ülke ekonomisinin, toplumsal yozlaşmanın, gençlik heyecanının, eğitimin, sağlığın, kriz ortamında ücretli çalışanların yaşadığı sıkıntılar ve sanayi üretiminde yaşanan daralmayla birlikte, başta genç meslektaşlarımız olmak üzere geniş bir mühendis kesiminin yaşadığı işsizliğin, Halk Ekmek önünde oluşan yüzlerce kişilik kuyrukların, zamlar ile her geçen gün yurttaşın sırtına bindirilen ekonomik zorlukların ve daha birçok sürecin çöküntüye uğramasına sebep olan siyasi iktidarın temsilcileri;

Diğer tarafta ise yıllardır EMO’nun farklı kurullarında bulunarak sadece koltukta oturmuş ve dar grupçu anlayışları ile Oda’yı pasifize etmiş, meslek alanlarımızda ve meslektaş haklarında neredeyse hiç bir kazanım elde edememiş, özellikle SMM üyeler üzerinde psikolojik ve maddi baskı kurmuş, SMM olmayan üyelerine de yukarıdan bakmış, sadece iktidarda kalmayı keramet saymış, sadece kendi şemsiyesi altına girenleri demokrat görmüş girmeyenleri ise çok rahat işbirlikçi ve faşist ilan etmiş ama istediği zaman en önemli EMO demokratik geleneği olan “demokratlar arası ön seçimi” de tek toplantıda rafa kaldıracak kadar antidemokratik olmuş, 1972-1973 yılından bu yana süregelen TMMOB ve EMO geleneğini kendileri ile baki kılan kişilerin temsilcileri mevcuttur.

Geldiğimiz noktada; iki listenin temsil ettiği taraflar üyeden iyice kopmuş ve bu yanlış yönetsel anlayışların akabinde EMO Ankara Şubesi 25. Dönem Genel Kurulu ile üyeler tarafından yönetim süreçlerinden uzaklaştırılmışlardır.

Bizler, DDM DiRENÇ – ÇAĞDAŞ MÜHENDİSLER olarak 15 – 16 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilen EMO Ankara Şubesi 25. Dönem Genel Kurulu’nda bu iki grup arasına sıkışmış meslektaşlarımızla beraber bir umut olarak ortaya çıktık ve seçimleri kazandık.  Devrimci demokrat, yurtsever, ilerici, halkçı, çağdaş, sosyal demokrat, cumhuriyet değerlerine sahip çıkan, genç, kadın ve tecrübeli mühendisler olarak birilerinin manipülasyonlar ile sürekli yaratmaya çalıştığı korku duvarını aştık ve genç kadroların EMO’yu yönetebileceğini bütün üyelerimize gösterdik. Yönetimde olduğumuz dönemde görev süremizin büyük bir bölümü pandemi dolayısıyla kapanmalarla, yasaklarla, kısıtlamalarla geçmiş olmasına rağmen;

  • Üniversitelerde eğitimlerini devam ettiren EMO-Genç arkadaşlarımıza staj programı gerçekleştirerek tecrübeli meslektaşları ile buluşmalarını, teknik geziler ile mesleki gelişimlere katkı sunmalarını sağladık,
  • Teorik eğitimlerin yanı sıra pratik eğitimlerin de gerçekleştirilmesi için EMO Ankara Şubesi Eğitim Merkezi’ni açtık,
  • Mart 2020’den itibaren 94 webinar eğitimi gerçekleştirerek 15.519 katılımcı ile meslek alanlarımızın farklı konularında mesleki gelişime destek sunduk,
  • Eğitim taleplerini EMO ve EMO-Genç Üyesi meslektaşlarımızın taleplerine göre gerçekleştirmek amacıyla; görev süremiz boyunca anket çalışması sonuçlarını topladık ve değerlendirerek eğitimlerimize yön verdik,
  • EMO Ankara Şubesi sınırları içerisinde bulunan 6 Elektrik Dağıtım Şirketi (EDAŞ) bölgesi içerisinde faaliyetlerini, çalışmalarını sürdüren Serbest Müşavir Mühendis (SMM) ile dağıtım şirketi personeli olarak çalışan meslektaşlarımızın yaşadıkları sorunlarının irdelenmesi amacıyla EDAŞ (Elektrik Dağıtım Şirketleri) Çalıştayı’nı gerçekleştirdik.
  • Üniversitelerde mesleğe adım atacak genç arkadaşlarımızı desteklemek ve emeklerini pandemi koşullarında dahi olsak onore etmek amacıyla; Hacettepe Üniversitesi, TED Üniversitesi ve EMO Ankara Şubesi sınırlarında bulunan 39 Bölüm Başkanlığı’ndan katılımcı olan Düzenleme Kurulu ile İlk Bildiriler Konferansı’nı gerçekleştirdik.
  • TEİAŞ Özelleştirmesi başta olmak üzere meslek ve meslektaş haklarımızın savunulması için; enerji zammı protestoları, üniversitede bölüm kontenjanları, yaz saati uygulaması muhalefeti dahil birçok toplumsal ve kamusal alanda EMO’nun sesini yükselttik.
  • Bu süreçte özellikle genç meslektaşlarımızla kurduğumuz ilişkiler sayesinde sürecin içerisinde olmalarını sağlayarak kitleselliğimizi doruğa çıkardık.
  • Üniversiteler ile işbirliklerini, kurumsal görüşmeleri arttırarak akademi ile sektörün arasında köprü olan EMO’nun temellerini attık.
  • Üyelerimize indirimlerden faydalanması için sağlık, eğitim, spor, sosyal konularda farklı firma ve kuruluşlar ile protokoller yaparak EMO üyelerine ve çalışan arkadaşlarımıza destek sunduk.

EMO Ankara Şubesi demokrat geleneğini devralan gençler olarak bu seçime DiRENÇ – ÇAĞDAŞ MÜHENDİSLER birlikteliğinin adaylarını; Barça GÜNEY ile başlayan MAVİTURUNCU listeyi destekleyerek  çıkıyoruz.

Meslektaşlarımıza söz veriyoruz; bu seçimi alacağız ve bir daha hiçbir oligark yapının bu denli büyümesine, gençler üzerinde tahakküm kurmasına veya siyasal anlamda korkular üretmesine izin vermeyeceğiz.

Bütün üyelerimizi; Şubemizin pasifize edilmiş haline dönmemesi ve meslekte birlik (AKP/MHP bloğu) tedirginliğini yeniden yaşamaması için 2020 Genel Kurulu’nda da seçimi kazanmış demokrat liste olan DiRENÇ – ÇAĞDAŞ MÜHENDİSLER listesini desteklemeye, Barça GÜNEY ile başlayan MAVİTURUNCU listeye oy vermeye davet ediyoruz.

GENÇLİK, GELENEĞİ DEVRALIP İLERLEMEYE DEVAM EDECEKTİR.

Destekleyenler: DDM Direnç, Çağdaş Mühendisler

Pandemi Döneminde Görev Alan Mühendisler:
Kardelen KAMİŞLİ (70008) – EMO Ankara Şubesi YK Başkanı-TMMOB ve bağlı Odaların en genç Yönetim Kurulu Başkanı

Yavuz BİLGÜTAY (60841) – EMO Ankara Şubesi YK Başkan Yardımcısı
Özgür KARAGÜLLE (56866) – EMO Ankara Şubesi YK Yazman Üyesi
Volkan ERBAB (66244) – EMO Ankara Şubesi YK Sayman Üyesi
Arın CENGİZ (64692) – EMO Ankara Şubesi YK Üyesi
Musa SAĞLAMÖZ (54402) – EMO Ankara Şubesi YK Üyesi
Seyit Osman ACAR (58803) – EMO Ankara Şubesi Şube Denetçisi
Yüksel USTA (58802) – EMO Ankara Şubesi Şube Denetçisi
Emin YILDIRIM (9209) – EMO Ankara Şubesi Şube Denetçisi
Erdal ÜNVER (5507) – TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi
Şaban FİLİZ (5993) – EMO YK Başkan Yardımcısı
Can İNCEBIYIK (64276) – EMO YK Yazman Üyesi
Olgun SAKARYA (8523) – EMO YK Üyesi
Genç Ali Nihat DURSUN (13933) – EMO YK Yedek Üyesi
Cihangir İREN (7757) – EMO YK Yedek Üyesi
Ferhat İNAL (60678) – EMO YK Yedek Üyesi
İbrahim AKSÖZ (8592) – EMO Denetleme Kurulu Üyesi
Hüseyin Ekrem PAZARLI (6917) – EMO Denetleme Kurulu Üyesi
Yaşanur KAYA (15450) – EMO Denetleme Kurulu Üyesi
Bekir DURSUN (38431) – EMO Denetleme Kurulu Üyesi
Osman ALKAN (43045) – EMO Denetleme Kurulu Üyesi
Haldun YILDIRIM (10418) – EMO Denetleme Kurulu Yedek Üyesi
Mazhar OYMANLI (8399) – EMO Denetleme Kurulu Yedek Üyesi
Vedat AYDIN (12696) – EMO Denetleme Kurulu Yedek Üyesi
M. Asım RASAN (10531) – EMO Onur Kurulu Üyesi
Çetin İNCE (7457) – EMO Onur Kurulu Üyesi
Nagehan ABACILAR (10857) – EMO Onur Kurulu Yedek Üyesi

Cengiz Göltaş, Kaya Bozoklar, Akif Peker, Ali Turan Pazarlı, Baha Ünlü, Fatih Kaymakçıoğlu, Seyit Çankaya, Abdullah Oğuz Somçağ, Ahmet Bilge, Ali Akış, Aydın  Aydoğan, Birol Yılmaz, Cemil  Tekkeli, Düzgün  Güngör, Göktan Cengiz, İbrahim  Gülkanat, Mehmet Ali Atay, Muhittin Oral, Murat Hakverdi, Mustafa Gösteren, Mustafa Nuri Karakaş, Nesip Yahşi, Niyazi Çopur, Ömer Özbey, Ramazan Doğan, Rüstem Özata, Sadrettin Eren, Satılmış Caner, Şaban Kavlak, Şükrü Güner, Yusuf Çekiç, Zeki Ergün, Zeynel Polat, İzzet Demirhan, Süreyya Karacaköylü, Hüseyin Dalgın, Levent Atak, Ender Göktürk, Adil Göle, Karabey Doğan, Celal Hacımahmutoğlu, Hüsnü Turgut Akar, Kadir Çelik, Salim Akyürek, Osman Gökçe, Adnan Gürses, Üzeyir Erdim, Yavuz Yılmaz, Tekin Özalp, Ahmet Hamza, Ömer Ergün, Oğuz Rıza Erkal, Mehmet Arslan, Nihat Özel, Ümit Çiftçier, Levent Kelepir, Kazım Özer, Bülent Koçmar, İbrahim Güven, Hidayet Tatar, Atıl Şimşek, Arif Kural, Erdoğan Yetişkul, Atanur Yüce, Ahmet Gündüz Hayırcı, Tolga Akan, Cengiz Erkal, Erhan Bozkurt, Mehmet Duran, Erkan Akpınar, Serdar Karsu, Erdal Tutuş, Murat Kozanlı, Murat Poyraz, Akat Çukurova, Necla Aka, Savaş İlkılınç, Rıza Uzun, Haydar Ölmez, Batuhan Enç,  Nusret Akbaş, Ahmet Ender Konu, Musa Demir, Kıvılcım Atakay, Ferhat Toprak, Ayşe Yaşar, Bekir Doğan, Öykü Dilan Savi, Hakan Tuncan, Onur Utku Sevinç, Ertan Durmuşoğlu, Mustafa Mete, Anıl Karaçengel, Barış Baran Araç, Dilara Aydın, Eda Bekleyen, Rabia Gedik, Çağlar Bayram, Cengiz Erin, Burak Zaroğlu, Emre Baysan, Fuat Remzican Arıkan, Emre Alicanoğlu, Semih Can Toklu, Hüseyin Oğuz, Ekrem Ali Atilla, Ali Özcan, Şeyda Bediroğlu, Burak Şahan, Mustafa Orçun Acar, Pınar Başak Çalışkan, Sertaç Yanık, Mazlum Özgür Ağcakaya, Deniz Es, Mehmet Düzgün, Ersen Taşkın, Erensel Türkmen, Mehmet Düzgün, Aykut Altıntaş,  Erdem Tekin, Gaffar Avşar, Yunus Arıkan, Mehmet Ali Ünal, Hamza Solak, Nejdet Can Çelik, Adem Keskin Çağlar Altın, Ferhat Bitecek, Gizem Yürümez, Melis Kultufan, Şirvan Uymaz, Yunus Duygu, Emre Metin, Barça Güney