Amacımız

Teknolojinin çok hızlı değişim gösterdiği bir çağda, dinamik bir biçimde; Mühendislerin toplumsal sorumlukları içerisinde, bilgi ve birikimlerini üst noktaya taşınmasını sağlamaya, yetkilerinin aşındırılmasına karşı durup, günün gereklerine uygun biçime dönüştürülmesine, özgürlük ortamında Mühendis Odalarının bağımsız, kendi demokrasi kültürü içerisinde seçilip; üyelerine destek verecek, yetki kullanırken, üyelerinin yetkilerini adil biçimde değerlendirilmesini sağlamaktır. İdealleri zaman göre değişmeyen, bireysel başarı yerine takım halinde başarıyı kabul eden bir anlayışı hakim kılmaktır.

TMMOB’nin unutulmaz Başkanı Teoman Öztürk’ün dediği gibi, “Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği; baskı, zulüm ve engelleme yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde; bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız.” Bu söylemin arkasındayız.

Dünyanın durumu yaşamımızı belirler: Sonuca, görünüşe odaklanmış, çıkarlarını ne pahasına olursa olsun önde tutan ama bu tavrını tinsellik taşıyan “yüksek değerler (eşitlik, özgürlük, emeğe saygı, insan hakları gibi…) ardına saklanmayı bilenlerin yönettiği eşitsizliğin, açlığın, yoksulluğun olduğu bir dünyadayız. Yine bu umutsuzluğun yarattığı bir bir umut var: Bu dünyada hala insana, yaşama saygı duyan saygın sanatçılar, bilimciler, mühendisler, teknisyenler, düşünürler var Bu dünyada hala kendine, öteki insana, bu gezegendeki, evrendeki tüm yaşama saygılı hepimiz gibi “ sıradan” insanlar var!

Prof. Dr. Elektrik Mühendisi Ahmet İnam

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
Share