EMO’yu yeniden Demokratik, Özerk ve Katılımcı bir Meslek Odası yapmak için yola çıkıyoruz.

işler atom reaktörleri işler

yapma aylar geçer güneş doğarken

ve güneş doğarken hiç umut yok mu

umut umut umut… umut insanda.

Dünyadaki gelişmelerin ülkemizi doğrudan etkilediği, ticaret savaşlarının arttığı, bölgemizdeki savaşların insanlığın ortak acısını artırdığı ve yeni bir göç dalgasını tetiklediği bir yılı geride bıraktık. Mühendis kafasıyla baktığımızda çok da iyi bir yıl geçirdiğimiz söylenemez. İstanbul’un kanalından, yerel seçimlerde yaşananlara, kayyum atamalarından, bitmeyen OHAL’e kötü-sıkıcı-boğucu bir yıl geçirdik. Nazım’ın dizelerinde olduğu gibi umut biliyoruz ki insanda. Bu metni size olumsuzluklardan bahsetmek için değil, bitmedi sürüyor kavgamız, daha gidecek yolumuz var demek için kaleme aldık. İnsan ömründe 18 yıl uzun bir süre olabilir ama ülkelerin tarihinde oldukça kısa bir süre. Bizler, Atatürk önderliğinde küllerinden doğan bir ülkenin evlatlarıyız. Bu ülkenin kaynakları ile okuduk, mühendis olduk. Umudumuzu kesmeye hakkımız yok, bu halka halen borcumuz var.

EMO tarihinin en kötü dönemini atlatıp EMO’yu yeniden kuracağız.

DDM Ankara olarak; uzun yıllardır EMO içinde demokratik yollarla toplumsal mücadelemizi sürdürüyoruz. 2018-2020 arasında bu mücadelemiz kötü çekilmiş bir reklam filmi arası ile kesilmiş olsa da biz hep buradaydık. Mücadelemizi ve meslektaş dayanışmamızı başkaca yollarla hep sürdürdük. Bugün görüyoruz ki imece usulü ve amatör emeklerle yürüttüğümüz ücretsiz Webinarlar, düzenli Elektrik İstatistikleri, Teknik Açıklamalarımız, Bitirme Projesi desteklerimiz ve dayanışma ziyaretlerimiz Oda’nın da bu yönde gayret göstermesine yol açtı. Bu gelişmeden oldukça memnunuz. İktidarda olmasak da EMO ve meslek gündemini belirleyebildik.

Şimdi ise yolumuza Adana’dan, Trabzon’dan, Gaziantep’ten, Mersin’den, Kocaeli’nden, Antalya’dan, İstanbul’dan, İzmir’den, Denizli’den, Samsun’dan, Diyarbakır’dan, Bursa’dan, Eskişehir’den dostlarımızla ve illa ki Ankara’dan yeniden devam ediyoruz.

2018 yılı ilk aylarında yapılan ve her türlü kirli oyuna “kaybettiğimiz” seçimde daha seçim kurulunun mürekkebi kurumadan geleceği kazandığımızı görmüştük. Evet o gün kaybettik ve Odamız kelimenin tam anlamıyla “talan” edildi. Geçmişe dair ne varsa silmeye çalıştılar ama silemedikleri gibi EMO’yu uzun süre etkileyecek bir mali krizin de ortasına attılar. Şubelerin etki alanlarına karışıp gelirlerine el koydular. EMO tarihinde ilk defa Oda Merkezi Şubeleri ile davalık olma aşamasına geldi. Mesleki yetkilerimiz tırpanlanırken Oda Yönetimi kenardan izlemekle yetindi. Meslektaşlarımız kendi mesleki eğitimlerini Makina Mühendisleri Odası ile TSE’den almak zorunda bırakıldı. En sonunda olmayan da oldu EMO yeni yıla, milyon liralık Rekabet Kurulu cezası ile girdi. Yazık oldu aidatlarımıza, meslektaşlarımızın yetkilerine, yazık oldu aradan geçen kocaman 2 yıla.

Geleceği Kuracağız, Sürüyor Kavgamız

2018 yılında yola çıkarken şöyle demiştik:

Geleceğe umutla bakan, gelecekle ilgili hedefleri ve projeleri olan bizler; dinamik bir anlayışla birlikte üretmenin ve yaşama geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İlkeleri, gerçekçi projeleri, hedefleri ve deneyimleri ile EMO’yu yönetmeye hazır dinamik bir ekibiz.

EMO için; birlikte üretmek, geleceğe umutla bakmak, meslektaşın sorunlarına çözüm üretip, yaşadıkları sorunu da kendi sorunu olarak algılayıp çözüm üretmeyi dert edinen, ben de varım diyen, “elini taşın altına sokma cesareti olan, herkesi de bu çabaya katkı koymaya, birlikte üreteme zevkini yaşamaya davet ediyoruz.

Şimdi Değişim Zamanı

2018 başında ne dediysek yine aynı ilkeler ışığında, aynı kararlılıkla yürüyoruz. ‘Ne geçmiş tükendi Ne yarınlar‘ diyenler olarak karanlığa karşı aydınlığın, karamsarlığa karşı umudun, korkuya karşı cesaretin; tutkunun, hayal gücünün, inadın, dayanışmanın ve azmin kararlılığı ile yürüyoruz.

Ocak 2020 itibariyle öncelikle EMO Şubelerinden başlayan süreç Haziran 2020’de TMMOB Genel Kurulu ile sonlanacak. Mesleğimiz ve toplumsal mücadele açısından kaybettiğimiz 2 yılın ardından ve enkaza dönen bir EMO’yu ve ülke/meslek hakları savunuculuğunu yeniden kurmak için elimizi taşın altına koyuyoruz.

DDM-Direnç olarak, 2018 yılında yayınladığımız ve değişmeyen ilkelerimizin ışığında (https://direnc.blog/category/ilkelerimiz/) hareket eden her demokratik kesim ile çalışacağımızı, Odanın kapılarını tüm üyelere açacağımızı, Danışma Kurullarını demokratikleştirerek; Şehrine, Ülkesine, Mesleğine sahip çıkan bir EMO’yu kurmaya geldiğimizi ilan ediyoruz.

Karınca hikayesindeki gibi; Toplumsal mücadele içinde “evet, belki yangını söndüremeyeceğiz ama maksat safımız belli olsun”. Safımız, yolumuz, tavrımız nettir. EMO’yu yeniden Demokratik, Özerk ve Katılımcı bir Meslek Odası yapmak için yola çıkıyoruz.

15-16 Şubat 2020 tarihlerinde yapılacak Ankara Şube seçimleri ile ilgili ilkelerimizi, hedeflerimizi ve aday listemizi önümüzdeki hafta duyuracak ve desteğinizi talep edeceğiz.

Aşağıdaki genel kurul takvimine uygun olarak EMO Şubelerinde de Demokrat Mühendislere destek vermeye, omuz vermeye, heyecan katmaya tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.

Şube Adı Çoğunluksuz Genel Kurul-Seçim Tarihi
Samsun, Mersin, Antalya – YAPILDI 11-12 Ocak 2020
Adana, Eskişehir 18-19 Ocak 2020
Kocaeli, Diyarbakır, İzmir 1-2 Şubat 2020
Denizli 8-9 Şubat 2020
Ankara, Bursa 15-16 Şubat 2020
Gaziantep, İstanbul, Trabzon 22-23 Şubat 2020

DDM (Direnç) Ankara

16.01.2020