Başsağlığı Mesajı – Halit Ayar

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

İTÜ Elektrik Mühendisliği son sınıf öğrencisi ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği çift anadal öğrencisi olan meslektaş adayımız Halit Ayar, Gasp Çetesi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

07.09.2019 tarihinde İstanbul’un en gözde mekanlarından biri olan İstiklal Caddesi’ndeki nostaljik tramvayın tünel durağında bankta otururken, madde bağımlısı olduğu iddia edilen 2 kişi yanlarına gelmiş, Ayar ile arkadaşlarından para istemiş, isteğe olumsuz yanıt veren Halit Ayar ile 2 arkadaşı banktan kalkarak uzaklaşmak istemiş, bu 2 kişi yanlarında bulunan bıçak ve kırık şişe ile 3 arkadaşa saldırmıştır. Saldırıda, Halit Ayar göğsünden, Sinan Nalçacı adlı arkadaşı ise kol ve bacağından yaralanmıştır.

Halit Ayar ile arkadaşı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, İTÜ Elektrik Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi olan 23 yaşındaki meslektaş adayımız Halit Ayar yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.  Saldırgan 2 kişinin yakalandığı öğrenilmiştir. 

Taksim ve İstiklal Caddesinde yüzlerce polisin ve bekçinin en ufak bir toplumsal tepkiye izin vermeyerek müdahale ettiği bu bölgede; sık aralıklarla darp, yaralama, öldürme ile sonuçlanan olayların yaşanmasını anlamak mümkün değildir.

İstanbul’un en çok korunan bu bölgesinde gasp çetesi nasıl oluyor da elini kolunu sallayarak gezmekte, önlerine gelenden haraç almakta, vermeyenleri gasp etmekte, hatta öldürmektedir? İstanbul’un en gözde bölgesinin suç çetelerinin yuvası haine gelmesi nasıl önlenememektedir?

Halit Ayar’ın öldürülmesi sadece 2 kişinin gözaltına alınması ile sonuçlanmamalıdır. O bölgede faaliyet gösteren gasp çetelerinin yaptıkları eylemler gözden kaçırılmamalı ve bu bölgede yuvalanması mutlaka önlenmelidir. 

Bizler Halit Ayar’ın öldürülmesi ve arkadaşının yaralanması olayının takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildirir, acılı ailesine, arkadaşlarına ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.

Demokrat Mühendisler Ankara

09.09.2019