Atanmayan Öğretmenin Ölümünde Dağıtım Şirketi Fırat Elektrik’in de Sorumluluğu Vardır

DDM Direnç tarafından 15 Kasım 2021 Pazartesi günü Atanmayan Öğretmen Fedai Altun’un ölümü ve elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğu ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamanın tam metnine haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://malatyahaber.com/haber/akima-kapilan-boyaci-atama-bekleyen-ogretmenmis/

Malatya’da mezarlık içindeki trafoyu boyarken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden boyacı gencin atanmayan öğretmen Fedai Altun ile ilgili medyada çok sayıda haber yayınlanmış ve toplumun her kesiminden ve özellikle siyasilerden tepkiler gelmiştir.

Olayın Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinin Dilek Mahallesi’ndeki mahalle mezarlığının içinde meydana geldiği, ana trafoyu boyayan Fedai Altun (23) adlı genç burada akıma kapılarak  hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Ancak tüm ışıklar atanmayan öğretmenin sosyal medya paylaşımına, KPSS puanına ve öğretmenliğine odaklanmıştır. Burada özelleştirilen dağıtım şirketinin sorumluluğundan bahsedilmemiştir.

30 Kasım 2001 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan ve Elektrik Dağıtım Şirketlerinin de uyması gereken Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nin 60 ve 61. Maddelerine göre;

“Elektrik enerji tesisinde, yönetmelikte belirtilen önlemler alınmadan hiçbir bakım ve onarım çalışması yapılmamalıdır. Bu şarta rağmen tesisin yapılacak işler sırasında geriliminin kesilmesi imkansız ise, birisi işten sorumlu tutulan en az iki kişi görevlendirilmelidir” denilmektedir.

Ölümlü kazadan da anlaşılacağı üzere yetkili Elektrik Dağıtım Şirketi Fırat Elektrik Dağıtım AŞ’nin gerekli önlemleri almadığı, kaza fotolarından da anlaşılacağı üzere uyarı levhalarını asmadığı ve sorumluluğu kapsamında bulunan tesiste uzaktan izleme benzeri bir yatırım yapmayarak kazaya neden olacak şekilde tesisi enerjilendirdiği görülmektedir. . Elektrik işlerinde çalışacak kişilerin aynı zamanda yapılan işin önemi, İş güvenliği önlemleri, yetkili Mühendis olmadan trafonun dışında bile olsa çalışma yapmaması gerektiği konusunda bilgilendirilmediği için bir can daha aramızdan ayrılmıştır. Artık asla kabul etmediğimiz bu ölümlerin sorumluları gerekli cezayı almadığı için bu olayın yaşanmasına sebep olanlar da toplum tarafından kanıksanır hale geldi. Bu konu ETKB ve EPDK tarafından da soruşturulmalı ve kamuoyuna gerekli açıklama yapılmalıdır. Bu sadece bir atanmayan öğretmen ölümü değil, aynı zamanda bir elektrik dağıtım şirketi ihmali ölümüdür.

Elektrik dağıtımı sadece kâr amaçlı yapılacak bir iş değildir. Elektrik faturalarımızdan kesilen vergilerle finanse edilen bir kamu yatırımıdır. Bu nedenle tekrar tekrar söylediğimiz üzere enerjide özelleştirme ve taşeronlaştırma bir kez daha ölüm getirmiştir.

Atanmayan Öğretmen Fedai Altun’un ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Elektrikte Yeniden Kamulaştırma ve Yaşam Hakkı mücadelemiz sürüyor.

DDM Direnç
13.112021