Muhendisler Issizlige, Acliga ve Mobbinge Mahkum Ediliyor

MÜHENDİSLER İŞSİZLİĞE, İŞ BULANLAR AÇLIĞA, ÇALIŞANLAR GELECEK KAYGISINA YENİK DÜŞÜYOR

Demokrat Mühendisler İŞKUR ilanlarında Elazığ ilinde asgari ücret ile mühendis ilanı veren zihniyete ve bu ilanı onaylayan İŞKUR’a yönelik bir açıklama yayınladı.

Ekonomik krizin siyasi iktidar tarafından kabul edildiği, orta vadeli programlarla küçülmenin öngörüldüğü dönemlerde işsiz mühendis sayısının arttığı, iş bulanların 1603 TL asgari ücret ile niteliksiz olarak tanımlandığı, çalışanların mobbinge maruz kalarak gelecek kaygısına düştüğü bu dönemin dayanışma ile aşılabileceğini düşünüyoruz.

İŞKUR tarafından yayınlanan ilanda Elektrik Mühendisi olarak aranan kişinin 1603 TL maaşla çalıştırılacağı ve 2 yıl deneyim şartı istendiği söylenmiştir. Oysaki TMMOB tarafından açıklanan bekar mühendis için olması gereken asgari ücret 3750 TL’dir. Mühendislik mesleğinin devlet eliyle İŞKUR tarafından niteliksizleştirilmesini kabul etmiyoruz.

Ülkenin en parlak beyinlerinin Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerini tercih ettiği düşünüldüğünde bu ilan bilimle, akademi ile ve üniversite eğitimi ile dalga geçmek anlamına gelmektedir.

Mühendisine büyümeden pay vermeyen ve mühendis asgari ücretinin insanca yaşam ücreti olmasını SGK protokolünü iptal ederek engelleyenler işverenlere teşvikte ise yine cömert davranmaktadır.

İŞKUR ve bağlı bulduğu bakanlık mühendislerin aldıkları eğitime, mesleğin niteliğine ve yaşam koşullarına aykırı bir ilanı yayınlayarak işverenlerin ucuz işgücü edinme işlevine ortak olmaktadır.

Bu ilani verenler ve onaylayanlarin kendi eğitim seviyeleri ve aldiklari ücret aylik ne kadardır? Açiklama bekliyoruz.

Demokrat Mühendisler mevcut asgari ücretin insanca yaşam koşullarına getirilmesini savunurken, mühendislik mesleğinin ayaklar altına alınmasına karşı da mücadelesini sürdürecektir. En kısa zamanda mühendis en az ücreti ile ilgili raporumuzu ve web uygulamamızı da sizlerle paylaşacağız.

Demokat Mühendisler Ankara
11.10.2018