Biyomedikal Mühendislik ve Tıp Mühendisliği Bölümlerini tercih edecek öğrencilere tavsiyeler

 

 

Biyomedikal Mühendislik ve Tıp Mühendisliği Bölümlerini tercih edecek öğrencilere tavsiyeler

 

“Not: http://direnc.log sitesinde 02 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan metin esas alınarak yapılan bir düzenlemedir.”

 

30 Haziran-1 Temmuz günleri yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına (YKS) 1,8 milyon öğrenci girdi. Bu sayının 1 milyonu yeni mezun, 500 bini daha önce sınava girmiş (eski mezun) ve 200 bini üniversite mezunu. Bu istatistikler bile yüksek öğretim sisteminin halini ortaya koyuyor. Bize göre ülkemizde anaokulundan doktora eğitimine kadar eğitim-öğretim A’dan Z’ye bozuk. Bunun tartışmasına girmeyeceğiz. Var olan somut durum üzerine bir iki söz söylemek, Biyomedikal Mühendisliği ile Tıp Mühendisliği programlarını seçecek olanlara yardımcı olmaya çalışacağız.

 

 

Sevgili öğrenciler ve değerli aileleri, yıllar süren bir çabanın sonucu üniversiteye girmek aşamasına geldiniz. Hep beraber harcadığınız zaman, emek, para ve özveri sonucunda hayatınızın üçte ikisini alacak bir meslek seçme aşamasına geldiniz. Tercih edeceğiniz programlarla ilgili faydalı olabileceğini düşündüğümüz bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

Bu derleme hazırlanırken Elektrik Mühendisleri Odasının çeşitli zamanlarda yayınlanan çalışmaları ile YÖK ve ÖSYM istatistiklerinden yararlanılmıştır.

 

Yazımız sadece ülkemizdeki yüksek öğretim kurumları üzerinedir ve YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) ve ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) istatistikleri bu duruma göre derlenmiştir.

 

YÖK internet sayfasına göre ülkemizde 206 üniversite var görülmekte ise de bu sayının içinde 5 adet vakıf meslek yüksek okulu da vardır. Ayrıca 17 Devlet ve 9 Vakıf toplam 26 üniversite hakkında hiçbir bilgi yoktur.Ki bu bilgi olmayan listedeki 12 Devlet üniversitesi bu öğretim yılı için öğrenci alıyor. 14 üniversitenin (5 Devlet, 9 Vakıf) ise sanki ismi var cismi yok. Net olarak söylersek 124 Devlet, 65 vakıf olmak üzere 187 üniversitemiz bulunmaktadır.

 

Taban puan barajı

Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve eğitim fakültelerini yazacaklar başarı sırasına dikkat! Bu alanlarda tercih yapabilmek için taban puan barajını geçmek gerekiyor.

 

YÖK, bazı bölümlere başarı sırası barajı getirdi. Hukuk, tıp, mühendislik, mimarlık ve eğitim fakültelerini tercih edecek adaylar aman dikkat! Doğru tercih için bu başarı sırasını göz önünde bulundurmak şart.

 

Bu bölümleri tercih ederken ‘Lisans Yerleştirme Sınavları’ndaki (LYS) başarı sırası adayların o bölümü tercih edip edemeyeceğini belirliyor. Tıp fakültelerini tercih edecek adayların 40 bin barajını geçmesi gerekiyor. Hukuk fakülteleri için 150 bin, mühendislik (ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç) 240 bin ve mimarlık fakültelerini listesine yazacakların ise 200 bin barajını aşmaları şart.

 

Biz bunu söyledik ama alışkın olunduğu üzere yine değişiklik yapıldı, başarı puanları düşürüldü, YÖK 03 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı duyuru ile; Tıp fakültelerini tercih edecek adayların barajını 50 bin, Hukuk fakülteleri için 190 bin, mühendislik (ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç) 300 bin ve mimarlık fakültelerini listesine yazacakların ise 250 bin olarak ilan etti.  Eğitimde kaliteyi artırmak gerekçesi ile önceki yıllarda taban başarı puan koyan YÖK, bu sene aynı gerekçelerle taban başarı sırasını düşürdü. Arkasında yatan gerekçe bize göre geçen sene özellikle Vakıf üniversitelerinde boş kalan kontenjanlar.

 

Sonuç olarak yeni durumda Biyomedikal Mühendisliği ve Tıp Mühendisliği programlarını seçmek istiyorsanız 300 bin başarı puanı üzerinde olmanız gerekiyor.

 

Önceki yıllarda mühendislik programlarına MF-4 puan türü ile öğrenci alınıyordu. Yaz boz tahtasına değişen eğitim sistemimizde bu sene buda değişti. MF-1, MF-2, MF-3,MF- puan türleri sayısal adı altında birleştirildi. Bu birleştirmede dikkat edilmesi gereken başarı puanlarını da geçmiş dönemlerdeki mukayeseyi vermeyebileceği. Başarı sıranıza göre tercih yaparken bu hususu da göz önüne almanızı öneririz.

 

Biyomedikal Mühendisliği ve Tıp Mühendisliği üzerine

Yeni bir disiplin olması nedeni ile ilk önce Biyomedikal Mühendisliği ve Tıp Mühendisliği hakkında bilgi vermek istedik.

Ülkemizde önceleri Yüksek Lisans alanında eğitim-öğretim verilerek başlanılan Biyomedikal alanında ilk olarak 2000-2001 öğretim yılında Başkent Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği bölümü açılmıştır.

2018-2019 öğretim yılı için yayınlanan ÖSYM istatistiklerine göre 17 devlet, 12 vakıf olmak üzere 29 üniversitede Biyomedikal mühendisliği programı vardır. Bu programlarda toplam kontenjan 1647 öğrencidir. Bu 1647 öğrencinin 1033 kişisi Devlet üniversitesinde 614 kişisi ise Vakıf üniversitesindedir.

Sağlık alanında teşhis ve tedavi amacıyla kullanılan elektronik ve mekanik cihaz ve sistemlerin tasarım, geliştirme, üretim, teknik işletme ve bakım onarım faaliyetlerini kapsayan Biyomedikal Mühendisliği sağlık sektörünün, sanayinin ve kamunun ihtiyaçları doğrultusunda önemlidir bir meslek dalıdır.

Mühendislik ve tıp alanı arasında önemli bir bağ, önemli bir köprü oluşturan Biyomedikal Mühendisliği, elektrik, elektronik, mekanik, kimya, biyoloji, bilgisayar ve yazılımı harmanlayan önemli bir bilim dalı ve meslek olarak yaşamımızda giderek daha fazla önem kazanmaktadır.

Biyomedikal ve Klinik Mühendisliğinin hastanelerin içinde servis vermesi, diğer bütün faydaların ötesinde, hastaya verilen sağlık hizmetinin çok daha verimli olmasını sağlamakta, aynı altyapı ile çok daha fazla hastaya çok daha etkin ve kaliteli hizmet verilmesini temin etmektedir. Hem Türkiye’nin deneyimi, hem de dünyanın deneyimi bunu göstermektedir. Biyomedikal Mühendisliği hizmetlerinin sağlık sektörüne en büyük katkısı budur.

Biyomedikal Mühendisleri görev aldıkları alanlarda tıbbi cihazların, sistemlerin, insan vücuduna destek olan makinelerin tasarım, üretim, işletme, bakım/onarım ve kalibrasyon faaliyetlerinde bulunup, bu faaliyetleri hastane içinde örgütleyip yönetmektedirler.

Tıbbi cihazlar konusunda milyar dolarlarla ifade edilen ithal bağımlılığı sorununun asgari düzeylere çekilebilmesinde Biyomedikal Mühendislerinin önemi açıktır.

ABD’de Ar-Ge paylarına bakıldığında, uzay ve savunma yüzde 3,1, haberleşme yüzde 5,6 olup, tıbbi cihaz alanında ise yüzde 11,4′tür. Bu rakamlar Biyomedikal Mühendisliğinin ve ileri teknolojik yapılanmanın önemi de vurgulamaktadır.

Biyomedikal Mühendisleri” sayesinde dokular taklit edilip kişiye özel implantlar hazırlanabiliyor, tamamen yapay fonksiyonel doku/organ parçaları üretiliyor, kas-iskelet sistemimizi destekleyen robotik uygulamalar geliştiriliyor. Sinir sistemimizle bilgisayarlar arasında iletişim sağlanıyor, beynin işlevini çözmeye yönelik çalışmalarda fonksiyonel MR kullanılıyor. Bunların tamamı ülkemizde yapılıyor. Ayrıca yurtdışında bu alanda çalışmalarını başarıyla sürdüren birçok bilim insanımız var. Sağlık alanında kullanılan sayısız teşhis ve tedavi cihazı da biyomedikalin alanına girmektedir. Önümüzdeki yılların yükselen iş alanı ve teknolojisi biyomedikal alanında olacaktır.

Tıbbi cihaz ve sarf malzemelerine harcadığımız para 15 – 20 milyar dolarla ifade ediliyor. Tıp uygulamaları ülkemizde çok gelişmiş olmakla birlikte, modern, ileri teknoloji tanı ve tedavi cihazlarından hiçbiri ülkemizde henüz üretilmemektedir. Örneğin milyon dolar maliyetle kurulan bir MR görüntü cihazı üretebilecek akademik kadrolarımız ve gerekli sanayii altyapımız olduğu halde henüz bunları bir araya getiremiyoruz. Geleceğin ameliyathanelerinin önemli cihazı cerrahi robotlar, ülkemiz için biyomedikal alanında iyi bir fırsat olabilir. Medikal sektöründe bir cihazın kullanılabilecek hale gelmesi ortalama 8 yılı buluyor. Artık sadece kullanıcı olarak değil üretici olarak da sahneye çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Bu sorunun çözümü, katma değeri yüksek ileri teknoloji gerektiren bu alanlara odaklanıp üretim yapmak ve dışa bağımlılığı azaltabilmektir. Bu da disiplinlerarası bir mühendislik olan Biyomedikal Mühendislerinin diğer mühendislik disiplinleri ile beraber çalışmalarının sonucu olacaktır.

 

Tıp Mühendisliği nedir?

 

Karabük Üniversitesinde (Devlet) ilk olarak açılan tıp mühendisliği programı başarısız olmuş ve öğrenciler biyomedikal mühendisliği bölümüne aktarılmıştır. Karabük Üniversitesi az sayıda olsada bu programa öğrenci almaya devam etmektedir. Daha sonraları bir vakıf üniversitesi olan Acıbadem Üniversitesi de bu programı açmıştır. Yeni kurulan bölümler olduğundan henüz mezunları yoktur. Biyomedikal Mühendisliği programları varken ve toplumda da bir karşılığı olmuşken ilginç bir isimle benzer bir program açmanın sebebini anlamakta zorlanıyoruz. Tıp eğitimi programlarının mühendis yetiştirme çabası mı enteresan.

 

Benzer mühendislik programları da yok değil. Telekomünikasyon mühendisliği, cevher hazırlama mühendisliği, mücevherat mühendisliği gibi isimlerle açılan ve kapatılan programlarda gördük. Kamuoyunda bilinirliği olan Harita Mühendisliği yerine, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği ve şimdi de geomatik mühendisliği isimlerinde programlar var.

 

Toplam kontenjanı 50 öğrenci olan, sadece 1 devlet, 1 vakıf üniversitesinde var olan programı tercih etmek isteyen öğrenciler programların ismine değil de içeriğine ve altyapısına baksınlar. Yazımızda Biyomedikal Mühendisler için söylediklerimiz Tıp Mühendisliği içinde geçerlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018-2019 Öğrenim Yılı Kontenjanları

 

En genel hali ile 2018-2019 Öğrenim yılı kontenjanlara bakalım. Sınava giren 1,8 milyon kişi arasından 1.698kişi arasına gireceksiniz.

 

ÖSYM KILAVUZU-01 AĞUSTOS 2018-KONTENJANLAR
  Genel Kontenjan Okul Birincisi Kontenjanı Prof. Sayısı Doç. Sayısı Dr. Sayısı Akredite Program Sayısı  
Biyomedikal Mühendisliği 1606 41 24 28 84 1
  Tıp Mühendisliği  50 1 3 2 7
  1656 42 27  30 91 1
  GK+OB

 Toplam

 1698 Akademisyen Toplam 148  

 

Ne yazık ki daha sonragöreceğiniz gibi çok fazla ayrıntı var.

 

 

ÖSYM bu programların hepsine ayrı kod verdiği için statü artıyor. Eğitim görülen programı bölümü bir tane. Örneğin bir vakıf üniversitesinin Biyomedikal Mühendisliği programında Ücretli, Tam Burslu, %75 Burslu, %50 Burslu, %25 burslu gibi statüler varsa ve ÖSYM bunlara ayrı kod veriyorsa da eğitim-öğretim aynı bölüm başkanlığı altında yapılmaktadır.

 

 

 

ÖSYM KILAVUZU-01 AĞUSTOS 2018-KONTENJANLAR, Ayrıntılı Liste

 

    GENEL OK.BİR P.DR. D.DR. DR.ÖĞR.  
  PROGRAM ADI (2) KONT. KONT. SAYI SAYI ÜYE SAYI AKREDİTE
    (5) (6) (9) (10) (11) (13)
devlet   Biyomedikal Mühendisliği 612 20 7 13 35  
devlet tek fak   Biyomedikal Mühendisliği_Tek. Fak. 196 9 4 5 3  
devlet   Biyomedikal Mühendisliği (İÖ) 190 6 0 0 0  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (%25 İndirimli) 26 0 0 0 0  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (%50 İndirimli) 87 0 0 0 0  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (%75 İndirimli) 86 0 0 0 0  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (Burslu) 39 0 4 5 19 1
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) 170 6 4 2 12  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (%25 İndirimli) 15 0 0 0 0  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 91 0 0 0 0  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (%75 İndirimli) 43 0 0 0 0  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 28 0 5 3 15  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) 15 0 0 0 0  
vakıf   Biyomedikal Mühendisliği (Ücretli) 8 0 0 0 0  
devlet   Tıp Mühendisliği 10 1 2 0 1  
vakıf   Tıp Mühendisliği (%50 İndirimli) 36          
vakıf   Tıp Mühendisliği (Burslu) 4 0 1 2 6  
   TOPLAM; 1656+42=1.698 1656 42 27 30 91  

 

Yukarıda 1.698 kişi arasına gireceksiniz demiştik ama okul birincileri(42)kontenjanını çıkarırsanız 1.656 kişi arasına girmeniz gerekecek. Bu sayı ek kontenjan ve ek yerleştirmeler ile artabiliyor.

 

Kontenjanlar doluyor mu? İşte burası biraz sıkıntılı. Okumak isteyeceğinin programı seçerken kontenjanların dolup dolmadığına da bakmanız gerekiyor. Bir nedeni var mı? Dolmadığına göre tercihte sıkıntı var demektir, araştırın, düşünün?

 

 

2017-2018 Öğretim Yılı Boş Kalan Kontenjanlar
Vakıf Üniversiteleri Kontenjan. Yerleşen Boş
Biyomedikal Mühendisliği 467 380 87
  467 380 87

 

Bu konularda ayrıntılı çalışma için bakınız “Elektrik Mühendisliği Dergisi, Sayı 463, Mart 2018, sayfa 57-63”http://www.emo.org.tr/ekler/907552a11e5af3a_ek.pdf?dergi=1109

 

 

Rakamlara çok boğulmadan Biyomedikal ve Tıp Mühendisliği eğitimindeki bazı temel sayılara bakalım.

 

2017-2018 Öğretim Yılı YENİ KAYIT      
  Erkek Kadın Toplam
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. 734 1014 1748
TIP ÜHENDİSLİĞİ PR. 22 38 60
YENİ KAYIT 756 1.052 1.808

Kaynak: YÖK Atlası-2018

 

Kontenjanlarla yeni kayıtlar arasındaki uyumsuzluklar dikkatiniz çekmiştir. İki farklı yıla ait olsa da rakamlarda farklılıklar var. Kontenjan artımları, ek yerleştirmeler vb nedenlerle kontenjanlar sayısında ve dolayısı ile yeni kayıtlarda da farklılıklar olabiliyor. Bu açıdan ek kontenjan artışlarını takip etmenizde yarar var.

 

Yeni Kayıt Olanlara ayrıntılı bakarsak 756 Erkek, 1.052 Kadın olmak üzere toplam 1.808 öğrenci 2017-2018 öğretim yılında yeni kayıt olmuştur.  Yeni kayıtların 1.459 kişisi (596 E+863 K) örgün öğretimde, 349 kişisi (160 E+189K) ikinci öğretime olmuştur.

 

Yeni Kayıtlarda dikkatiniz çekmek istediğimiz bir nokta da Biyomedikal ve Tıp Mühendisliği programlarını seçenlerde Kadın sayısının fazlalığıdır.

 

 

Yeni Kayıt olanlarla ilgili ayrıntılı listemiz ise aşağıda verilmektedir.

 

TABLO 104. ÖĞRENİM DÜZEYLERİ VE BİRİMLERE GÖRE YENİ KAYIT OLAN ÖĞRENCİ SAYILARI, 2017-2018      
  LİSANS      
  ÖRGÜN ÖĞRETİM İKİNCİ ÖĞRETİM TOPLAM YENİ KAYIT
  E K T E K T E K T
                   
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. 304 507 811       304 507 811
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İÖ)       149 185 334 149 185 334
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (M.T.O.K.) 19 4 23       19 4 23
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (M.T.O.K.) (İÖ)       11 4 15 11 4 15
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%25 BURSLU) 5 11 16       5 11 16
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%50 BURSLU) 23 53 76       23 53 76
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%75 BURSLU) 22 26 48       22 26 48
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) 45 85 130       45 85 130
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%25 BURSLU) 2   2       2 0 2
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%50 BURSLU) 49 44 93       49 44 93
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%75 BURSLU) 3 8 11       3 8 11
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (TAM BURSLU) 16 28 44       16 28 44
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (ÜCRETLİ) 43 20 63       43 20 63
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (TAM BURSLU) 13 29 42       13 29 42
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (ÜCRETLİ) 30 10 40       30 10 40
  574 825 1399 160 189 349 734 1014 1748
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. 9 11 20       9 11 20
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%50 BURSLU) 12 24 36       12 24 36
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (TAM BURSLU) 1 3 4       1 3 4
  22 38 60       22 38 60
  596 863 1459 160 189 349 756 1052 1808
  LİSANSYENİ KAYIT E K T
  ÖRGÜN ÖĞRETİM İKİNCİ ÖĞRETİM
  E K T E K T

 

 

 

Toplam Okuyan Öğrenci Sayısı

2018 yılında yayınlanan YÖK Atlasından derlediğimiz Biyomedikal ve Tıp mühendisliği programlarında okuyan toplam öğrenci sayılarına da bir bakalım.

 

Toplam Okuyan Öğrenci sayılarına ayrıntılı bakarsak 3.037 Erkek, 3.906 Kadın olmak üzere toplam 6.943 öğrenci 2017-2018 öğretim yılında eğitim-öğretim görmektedir. Toplam Okuyan öğrencilerin 5.688 kişisi (2.547 E + 3.231 K) örgün öğretimde, 1.255 kişisi (580 E + 675 K) ikinci öğretimde eğitim-öğretim görmektedir.

 

Daha önce dikkat çektiğimiz gibi okuyan öğrenci sayısında da kadın öğrenciler sayısı erkek öğrencilerden fazladır.

 

2017-2018 Öğretim Yılı TOPLAM OKUYAN ÖĞRENCİ SAYILARI      
  Erkek Kadın Toplam
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. 2.852 3.693 6.545
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. 185 213 398
TOPLAM OKUYAN 3.037 3.906 6.943

Kaynak: YÖK Atlası-2018

 

 

Temel liste şöyledir.

 

TABLO 106. ÖĞRENİM DÜZEYLERİ VE BİRİMLERE GÖRE TOPLAM OKUYAN ÖĞRENCİ SAYILARI, 2017-2018          
  LİSANS        
  ÖRGÜN ÖĞRETİM İKİNCİ ÖĞRETİM TOPLAM OKUYAN  
  E K T E K T E K T  
                     
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. 1190 1681 2871       1190 1681 2871  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (KKTC UYRUKLU)   1 1       0 1 1  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İÖ)       526 625 1151 526 625 1151  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (M.T.O.K.) 66 10 76       66 10 76  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (M.T.O.K.) (İÖ)       12 4 16 12 4 16  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%25 BURSLU) 33 65 98       33 65 98  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%50 BURSLU) 145 240 385       145 240 385  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%75 BURSLU) 49 75 124       49 75 124  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) 160 287 447       160 287 447  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%25 BURSLU) 14 13 27       14 13 27  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%50 BURSLU) 235 281 516       235 281 516  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%75 BURSLU) 8 13 21       8 13 21  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (TAM BURSLU) 75 129 204       75 129 204  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (ÜCRETLİ) 159 94 253       159 94 253  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (TAM BURSLU) 66 98 164       66 98 164  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (ÜCRETLİ) 114 77 191       114 77 191  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. 2314 3064 5378 538 629 1167 2852 3693 6545  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. 74 83 157       74 83 157  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) 22 24 46       22 24 46  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%25 BURSLU) 3 3 6       3 3 6  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%50 BURSLU) 25 41 66       25 41 66  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (TAM BURSLU) 8 5 13       8 5 13  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (ÜCRETLİ) 11 11 22       11 11 22  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. (İÖ)       42 46 88 42 46 88  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. 143 167 310 42 46 88 185 213 398  
  2457 3231 5688 580 675 1255 3037 3906 6943  
  E K T E K T E K T  
  TOPLAM OKUYAN TOPLAM OKUYAN  
  E K T E K T   E K T

 

 

 

2016-2017 Öğretim Yılı Mezun Sayıları

Biyomedikal ve Tıp Mühendisliği programlarında toplam okuyan 6.943 öğrenciden ve yeni kayıt yaptıran 1.808 öğrenciden mezun olanların durumuna da bakalım.

 

2018 yılında yayınlanan YÖK Atlasından derlediğimiz Biyomedikal ve Tıp Mühendisliği programlarından2016-2017 öğretim yılında mezun olanlar sayılarına ilk bakışta şöyledir.

 

2016-2017 öğretim yılında 240 Erkek, 382 Kadın olmak üzere toplam 622 öğrenci 2016-2017 öğretim yılında mezun olmuşlardır. Mezun olan öğrencilerin 559kişisi (211 E + 348 K) örgün öğretimden, 63 kişisi (29E + 34 K) ikinci öğretimden mezun olmuşlarıdır.

 

Kadın mezunların erkek mezunlardan daha fazla olduğunu burada da belirtelim.

 

Bazı hataları ve istatistik değerleri göz ardı edersek kabaca kayıt olanların %35’i mezun olmaktadır. İyi bir oran mı? Değil. Sorunlar ve sıkıntılar genel ve ayrı bir tartışma konusu. Sadece mezuniyet oranınısöyleyelim ve geçelim.

 

Temel listemiz şöyledir.

 

TABLO M106_V2. ÖĞRENİM DÜZEYLERİ VE BİRİMLERE GÖRE MEZUN SAYILARI,

2016-2017

  LİSANS, MEZUN SAYILARI   TOPLAM MEZUN SAYILARI
  ÖRGÜN ÖĞRETİM İKİNCİ ÖĞRETİM  
  E K T E K T   E K T
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. 209 342 551 29 34 63 238 676 614
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. 2 6 8 0 0 0 2 6 8
  211 348 559 29 34 63 240 682 622
                   

 

 

 

Mezunlar içinde daha ayrıntılı listemizi de verelim.

 

TABLO M106_V2. ÖĞRENİM DÜZEYLERİ VE BİRİMLERE GÖRE MEZUN OLAN ÖĞRENCİ SAYILARI, 2016-2017        
  LİSANS        
  ÖRGÜN ÖĞRETİM İKİNCİ ÖĞRETİM MEZUN SAYILARI
  E K T E K T E K T  
                     
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. 118 210 328       118 210 328  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İÖ)       29 34 63 29 34 63  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%25 BURSLU) 1 4 5       1 4 5  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%50 BURSLU) 17 22 39       17 22 39  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (%75 BURSLU) 1   1       1 0 1  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) 2 1 3       2 1 3  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (%50 BURSLU) 21 52 73       21 52 73  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (TAM BURSLU) 4 12 16       4 12 16  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE) (ÜCRETLİ) 15 5 20       15 5 20  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (TAM BURSLU) 8 15 23       8 15 23  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. (ÜCRETLİ) 22 21 43       22 21 43  
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ PR. 209 342 551 29 34 63 238 376 614  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. 2 6 8       2 6 8  
TIP MÜHENDİSLİĞİ PR. 2 6 8 0 0 0 2 6 8  
                     
  211 348 559 29 34 63 240 382 622  
  E K T E K T E K T  
  MEZUN SAYILARI MEZUN SAYILARI

 

 

Öğretim üyeleri

 

Toplam Okuyan 6.943 öğrenciye eğitim veren öğretim üyeleri sayılarına bakarsak toplam 145 öğretim üyesi görüyoruz. Bu sayının 25’i Prof.Dr., 30’uDoç.Dr., ve 90 kişisi ise Dr. Öğretim üyesi olarak istatistiklerde verilmiştir. Bu sayının yetersiz olduğunu bu öğretim kadrosu ile diğer sorunlar bir yana nitelikli bir mühendis yetiştirilemeyeceğini sadece not edelim. Devlet ve Vakıf üniversiteleri dökümüne girmiyoruz. Vakıf üniversitelerinde sayının daha yetersiz olduğunu söylemiş olalım.

 

 

Genel liste şöyle:

 

 

 

 

 

TABLO-4. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları, Öğretim Üyeleri

2018-2019 ÖĞRETİM YILI
PROGRAM KODU (1) PROGRAM ADI (2) P.DR. SAYI D.DR. SAYI DR.ÖĞR. ÜYE SAYI
  Biyomedikal Mühendisliği 24 28 84
  Tıp Mühendisliği 1 2 6
    25 30 90
    145

 

Eğitim Programlarının Akreditasyonu

Tercih edeceğiniz programların akredite olup olmadıkları da çok önemlidir. ÖSYM bu yıl da yayınladığı kılavuzda akredite olan programların listesini de verdi. Tercih etmek istediğiniz eğitim programının akreditasyon listesinde de olup olmadığını incelemenizde yarar var.

Eğitim programlarının akreditasyonu, farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapılarak mühendislik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmaktır. Böylece; güncel ve gelişmekte olan teknolojileri kavrayan, daha iyi eğitilmiş ve daha nitelikli mühendisler yetiştirilerek, toplumun refahının ileri götürülmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

 

Günümüzde birçok mühendislik eğitim programı ABET, MÜDEK ve benzer akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmektedir. Çıktılara dayalı olarak yapılan bu akreditasyon değerlendirmelerinde eğitim programlarının mezuniyet aşamalarına gelmiş olan öğrencilere bazı bilgi ve becerileri kazandırdıklarını kanıtlamaları istenmektedir. Program Çıktıları olarak adlandırılan bu bilgi ve beceriler aslında bir mühendisin bir ürün geliştirme projesinde etkin biçimde yer alıp gerekli faaliyetleri kaliteli biçimde gerçekleştirmesi için gereken bilgi ve becerileri tanımlamaktadır.

 

Bu akreditasyon sürecinde eğitim programı her yönü ile akreditasyon kurumlarınca incelenmekte, programın söz verdiği amaçları gerçekleştirebilecek araçlara ve yöntemlere sahip olup olmadıkları gözlenmektedir.

 

Seçeceğiniz bölümler için kriterlerinizden birisi de tercihiniz olan bölümüm akredite olup olmadığıdır. Akredite bir kuruluş eğitim için gereken kurumsal yapıya ve araçlara sahiptir ve uyguladığı eğitim programı bağımsız bir dış denetçi tarafından gözlenmektedir anlamınagelmektedir.

 

Üç senedir ÖSYM kılavuzunda akredite edilen programlar da belirtilmektedir. Tercihinizde bu listeleri de dikkate almanızda yarar var. Akreditasyon sadece mühendislik programları için değil başka eğitim programlarında da yapılmaktadır.

 

Akreditasyon Kurumları

Ülkemizde mühendislik eğitim programlarının akreditasyonu iki kurum tarafından yapılmaktadır. Bunlar ABD kuruluşu olan ABET (Accreditation Board forEngineeringandTechnology)ile ulusal akreditasyon kuruluşu olan MÜDEK’tir. (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme Kurulu)

Eğitim değerlendirme kuruluşları Yükseköğretim kurumlarının uygulamalı bilim, mühendislik, teknoloji ve bilişim alanlarındaki programlarını akredite eden ve sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteren bir oluşumdur. Kısaca dünyadaki üniversitelerin belli standartlarda olup olmadığını denetleyerek denklik veren bir kuruluştur. Değerlendirmelerini üniversitelerin bütçelerini, laboratuvar, kütüphane, öğrenci işleri ve bilgi işlem alt yapısını; ders programlarının içeriklerini, öğretim üyelerinin özgeçmişlerini, ders verme yöntemlerini, öğrencilere verilen kariyer desteğini, öğrencilerin bitirme projelerini ve iş hayatına ne kadar hazır olduklarını, öğrenci projelerine sağlanan maddi desteği, bölüm mensuplarının motivasyon seviyelerini, üniversitenin tüm akademik ve sosyal olanaklarını detaylı olarak inceleyerek yapmaktadır.

 

01 Ağustos 2018 günü yayınlanan ÖSYM Kılavuzuna göre ABET’ten akredite Biyomedikal ve Tıp Mühendisliği programıyoktur

 

MÜDEK’ten akredite ise 01 Ağustos 2018 günü yayınlanan ÖSYM Kılavuzuna göre 1 Biyomedikal ve Tıp Mühendisliği programı vardır. Bu program Başkent Üniversitesindedir.

 

Tercih Uyarıları

 

Öncelikle kamuoyu baskısına ya da güncel deyimle mahalle baskısına göğüs gerin. Herkes her şey olamaz. Hangi mesleği seçmeyi istiyorsanız, size uyan ve gerçekten yeteneklerinize uygun bir mesleği seçin. Bu konuda profesyonel destek alın. Meslek seçiminiz size rağmen çevrenizin yarışması ve itibar mücadelesine dönüşmesin. Kuvvetli bir matematik bilginiz ve yeteneğiniz yanında fen dersleri ile de aranız iyi ise ve ayrıca analitik bir düşünce yapınız varsa bu meslek tam size göre. Bu mesleği seçerseniz mantıklı bir sıralamayapın.

 

Ömrünüzün üçte ikisini kapsayacak kararlar alma dönemindesiniz; seçtiğiniz programlar sonucunda sırtınızda taşıyacağınız bir meslek için değil, sizi sırtında taşıyacak bir meslek sahibi olacağınız bir program seçmelisiniz.

 

2015 yılında tıp ve hukuk programları için getirilen başarı sıralaması 2016 yılında mimarlık ve mühendislik alanlarına da getirildi. Mühendislik fakülteleri (Orman, Ziraat, Su Ürünleri hariç, Ziraat Fakülteleri Gıda Mühendisliği dahil) için 240 bin olan başarı sırasını tercihlerinizde göz önüne almanızgerekiyor.

 

Seçtiğiniz okulun uluslararası değişim programlarının (Socrates, Erasmus) var olup olmadığına bakın.

 

Tercih edeceğiniz programların akredite olup olmadıkları da çok önemlidir. ÖSYM bu yıl yayınladığı kılavuzda akredite olan programların listesini de verdi.

 

Başarı sıranız beklediğinizin altında gelmişse, bu yılki sınavlar sonucunda başarı sıranızın neden beklediğinizden aşağıda geldiğini sorgulayın. Ayrıca çoğunuz istediğiniz bölümün puan olarak tuttuğunu ancak başarı sırası olarak geride kaldığını görebileceksiniz. Tercihlerde başarı sırasının geçerli olduğu mutlak olarak göz önüne alınmalı.

 

Tercih yaparken bütün puan türleri için yüzde 50 kadar başarı sırasının üstünden başlanabileceği, ancak mutlaka yüzde 100 hatta daha da fazla alt başarı sırasına inilmesi gerektiğine dikkat edin. Örneğin; 50 bininci sırada yer alan bir öğrenci tercihlerini 25 binden yapmaya başlayabilir. 100 bine kadar hatta daha da alta inmesini de öneriyoruz.

 

Üst başarı sıralarında çok fazla yığılma olması nedeni ile bu grup öğrencilerin tercihlerinde yüzde 100’ün altına da inilmesi yararlı olacaktır.

 

2018-2019 öğretim yılında kontenjan artışının çok fazla olmadığı görülüyor. Dolayısı ile tercih yaparken mutlaka 2017-2018 yılına göre bölümlerin kontenjan artış ya da azalışlarına bakmak gerekiyor. Örneğin bir bölüm 50 kişi alırken kontenjanını 40’a düşürdüyse başarı sırasının da yükselebileceğini düşünün. Bazı bölümler her zaman olmasa da kayıtlar sırasında kontenjanlarının üzerineçıkabiliyorlar.

 

Tercihin sorumluluğu size ait olduğu için kılavuzdaki özel koşulları okumanız çok önemlidir.

 

Mühendislik mesleğine bakışın salt para kazanma temelinde olmaması gerekmektedir. Mühendis, bilimi kullanarak insanlık ve doğa yararına onu günlük yaşamda insanların hayatını kolaylaştırmak için teknolojiye dönüştürebilen insandır. Dolayısıyla mühendisle teknoloji ve buna bağlı ürünleri kullanan değil üreten nitelikte insanlar olmalıdırlar.

 

Tercihte bulunacak adaylara bir önemli uyarı da şudur; gönlünüzden geçen, çok istediğiniz halde giremediğiniz programlar yerine aynı isim altında bir programı seçseniz bile önemli olan 4 yıllık lisans eğitimi sırasında sadece okuldaki eğitimlerle yetinmemenizdir. Mutlaka kendinizi bilmeniz ve beceri açısından teçhizatlandırmanız gerekmektedir. Mezun olduğunuzda sizi işe alacak olan kurum ve kuruluşlar bu 4 yıllık sürede okul dersleri dışında neler yaptığınızla daha çok ilgilidir. Gazetelerin insan kaynakları eklerinde ve insan kaynakları sitelerinde aranılan personel ilanlarından istenilen şartlara bakarak kendinizi bu alanda yetiştirmeniz sizin açınızdan fark yaratacaktır. Bu destek eğitimlerinde mezun olduğunuzda üye olacağınız Elektrik Mühendisleri Odası’nın ülke çapında yaygın örgütlü yapısı sizlerin yanında olacaktır.

 

Bu çalışmada KKTC ile ilgili bilgiler yer almamaktadır. Biliyoruz ki KKTC’de eğitim görmek isteyen ve gören çok sayıda vatandaşımız vardır. KKTC’de eğitim görmek isteyenler biraz daha dikkat etmelidir.

 

Sonuç:

Birçok badirelerden sonra, geri kalan hayatınızın nerede ise üçte ikisini kaplayacak meslek seçimi aşamasına geldiniz. Biyomedikal ve Tıp Mühendisliğini seçti iseniz, istediğiniz programda eğitim alırken de mezun olduktan sonra da bitmeyen bir eğitim süreci olan bir meslek dalı seçtiniz demektir.

Biyomedikal ve Tıp Mühendisliği programlarını tercih eden adaylar unutmayınız ki üniversite diploma sağlar fakat sizlerin sürmek istediğiniz hayat biçiminin ortaya çıkmasında tek başına yeterli değildir. Diploma ve meslek sadece yol göstericidir. Sizlerin ülkemizin ve dünyanın gerçeklerini, ihtiyaçlarını göz önüne alarak kişisel donanımınızı sağlamak için çaba göstermeniz gereğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

Terciniz sonucunda aldığınız eğitimin sonunda;

“Öğrenmeyi öğrenmiş, araştıran, bilgi öğreten, yabancı bir dili iyi bilen, teknolojiyi kullanabilen, sosyal bilimlere açık, çevresini sorgulayan, yaratıcı, üretken, toplumla bütünleşen, kalite bilincine sahip, yerel değerleri göz ardı etmeyen, zamanın değerini kavrayan, kendisiyle barışık, etik değerlere sahip, entelektüel özelliklere sahip, meslek örgütüne ve meslek örgütlenmesine inanan, ülke ve meslek sorunlarına duyarlı”

Biyomedikal ve Tıp Mühendisi olmanızı bekliyoruz.

Umarız ki, istediğiniz programa girdikten sonra “ne iyi ettim de burayı tercih etmişim” demeniz dileğiyle hepinize başarılar diliyoruz.

Kaynak:

Bu çalışmada YÖK, ÖSYM ve Elektrik Mühendisleri Odası’nın çalışmalarından ve istatistiklerinden yararlanılmıştır.